Reklama
  • Piątek, 11 października 2013 (08:05)

    Co wybrać ZUS czy OFE?

Wkrótce, co zapowiada rząd, sami zdecydujemy, jak oszczędzać na emeryturę. Wybór nie jest prosty.

Ustawa o zmianach w systemie emerytal nym ma być przyjęta przed 1 stycznia 2014 roku. Przewiduje się w niej trzymiesięczne „vacatio legis” – okres pomiędzy publikacją ustawy, a jej wejściem w życie.

To czas na zapoznanie się z każdym jej przepisem. Później będą jeszcze trzy kolejne miesiące, żeby każdy mógł dokonać wyboru, czy chce oszczędzać tylko w ZUS, czy w ZUS oraz w OFE.

Reklama

Zakłada się więc, że wyboru będzie trzeba dokonać do lipca przyszłego roku. Co wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad przyszłością? Co ma się zmienić?

Co miesiąc odkładamy na emeryturę 19,52 proc. pensji. Do niedawna 12,2 proc. z tego szło do ZUS, a 7,3 proc. do OFE. Jednak w 2011 r. rząd zmniejszył część składki, która płynie do funduszy.

W 2013 r. odkładamy do OFE tylko 2,8 proc. wynagrodzenia brutto. Jeśli parlament przyjmie zapowiedziane zmiany, a później ustawę podpisze prezydent, to nasza składka do OFE będzie wynosiła 2,92 proc. Oczywiście jeśli zostaniemy w OFE.

Pozostała część środków ze składki będzie kierowana do ZUS. Decydując się na odkładanie również w OFE, zapewnimy sobie emeryturę z dwóch źródeł. Jeśli przeniesiemy się do ZUS, cała nasza emerytura będzie zależała od państwa. Co pokazują liczby?

W przypadku środków zgromadzonych w ZUS oszczędzanie na emeryturę stanie się podobne do lokaty bankowej. Roczna stopa wzrostu wynosi tu 3-5 procent. OFE prawdopodobnie będzie osiągało coraz lepsze wyniki i lepiej pomnoży nasze pieniądze.

Pamiętajmy też, że emerytura tylko w około 15 proc. zależeć będzie od wyników inwestycji w OFE, bo wpłynie tam tylko część naszych składek, 2,92 proc. wynagrodzenia brutto. Pozostałe 16,6 proc. trafi do ZUS.

Jeśli więc ktoś pozostanie w OFE, 85 proc. jego pieniędzy będzie nadal gwarantowanych w ZUS, choć nie zostaną one faktycznie zainwestowane. Pozostałe 15 proc. może jednak zdecydować, że przyszła emerytura będzie większa albo mniejsza – w zależności od koniunktury. Jeśli sami nie dokonamy wyboru, zrobi to za nas państwo.

MP

Warto wiedzieć!

Każdy, kto zdecyduje się pozostać w OFE, będzie mógł się rozmyślić w dowolnej chwili i przenieść całość składek do ZUS. Droga do ZUS to bilet w jedną stronę!

Jednak nawet jeśli zostaniemy w OFE, to na 10 lat przed emeryturą środki tam zgromadzone mają być stopniowo przelewane do ZUS – to tzw. suwak bezpieczeństwa, ograniczający ryzyko różnic w wysokości emerytur.

Agnieszka Antoniak prawnik

Telemax
Więcej na temat:OFE | Zakupy S.A.

Zobacz również

  • Pani Barbara mieszka w Gdańsku, w domu graniczącym z obszarem objętym strefą płatnego parkowania. Podobnie jak inni mieszkańcy jest zmuszona parkować samochód na ulicy przed domem. Do niedawna... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.