Reklama
  • Czwartek, 27 lutego 2014 (13:00)

    Jak odzyskać pieniądze za zakupy na pokazach?

Na pokazie w sanatorium kupiłam materac masujący. Okazało się, że to bubel, trzy razy droższy niż w sklepie i nie ma właściwości leczniczych, wbrew temu, co obiecywał sprzedający. Jak się wycofać z tej transakcji? Ewa K., e-mail

Reklama

Żeby zwrócić zakup dokonany podczas prezentacji, trzeba w ciągu 10 dni złożyć pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Robimy to u sprzedawcy, żądając pieczątki na kopii, albo ślemy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Towar zwracamy albo odsyłamy na własny koszt razem z pismem lub po jego nadaniu, byle w ciągu 14 dni.

Sprzedawca powinien niezwłocznie oddać nam pieniądze. Jeśli na zakup wzięliśmy kredyt konsumencki, takie pismo wysyłamy także do banku. Jeżeli w umowie nie było informacji o warunkach jej zerwania, to na zwrot towaru mamy 3 miesiące.

Nie musimy podawać powodu rezygnacji z zakupu. Gorzej, gdy terminy już minęły. Trzeba bowiem udowodnić, że np. działaliśmy pod wpływem manipulacji, fałszywej reklamy, towar jest niezgodny z umową, cena za wysoka, wprowadzono nas w błąd, a gdyby nie błąd, to nie doszłoby do transakcji.

Powołajmy się na ustawę chroniącą konsumentów i kodeks cywilny (art. 84 - 88). Pomoże w tym miejski lub powiatowy rzecznik konsumentów, który doprowadzi do ugody lub wystąpi do sądu. (Na www.uokik.gov.pl znajdziemy adresy rzeczników i wzory pism). Warto wiedzieć, że również kodeks karny zabrania wprowadzania klientów w błąd i skłaniania do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (art. 286). Dlatego należy takie sprawy zgłaszać w prokuraturze.

Zwłaszcza teraz, gdy prokurator generalny zalecił szczególną ochronę ludzi oszukanych przy zakupach, pomoc im przed sądem i żądanie surowych kar dla sprawców.

Wiesława Konik specjalizująca się w prawie cywilnym i w prawie pracy.

Rewia
Więcej na temat:Nie | z | Electronic Arts | O | Konik | pieniądze | zakupy

Zobacz również

  • Twój syn chce dorobić? A ty planujesz skorzystać z ulgi na dzieci za 2015 r.? Zanim wyrazisz zgodę na jego pracę, sprawdź, czy nie przekroczy wysokości dochodu, jaki może osiągnąć, nie pozbawiając... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.