Reklama
  • Czwartek, 27 lutego 2014 (13:00)

    Jak odzyskać pieniądze za zakupy na pokazach?

Na pokazie w sanatorium kupiłam materac masujący. Okazało się, że to bubel, trzy razy droższy niż w sklepie i nie ma właściwości leczniczych, wbrew temu, co obiecywał sprzedający. Jak się wycofać z tej transakcji? Ewa K., e-mail

Reklama

Żeby zwrócić zakup dokonany podczas prezentacji, trzeba w ciągu 10 dni złożyć pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Robimy to u sprzedawcy, żądając pieczątki na kopii, albo ślemy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Towar zwracamy albo odsyłamy na własny koszt razem z pismem lub po jego nadaniu, byle w ciągu 14 dni.

Sprzedawca powinien niezwłocznie oddać nam pieniądze. Jeśli na zakup wzięliśmy kredyt konsumencki, takie pismo wysyłamy także do banku. Jeżeli w umowie nie było informacji o warunkach jej zerwania, to na zwrot towaru mamy 3 miesiące.

Nie musimy podawać powodu rezygnacji z zakupu. Gorzej, gdy terminy już minęły. Trzeba bowiem udowodnić, że np. działaliśmy pod wpływem manipulacji, fałszywej reklamy, towar jest niezgodny z umową, cena za wysoka, wprowadzono nas w błąd, a gdyby nie błąd, to nie doszłoby do transakcji.

Powołajmy się na ustawę chroniącą konsumentów i kodeks cywilny (art. 84 - 88). Pomoże w tym miejski lub powiatowy rzecznik konsumentów, który doprowadzi do ugody lub wystąpi do sądu. (Na www.uokik.gov.pl znajdziemy adresy rzeczników i wzory pism). Warto wiedzieć, że również kodeks karny zabrania wprowadzania klientów w błąd i skłaniania do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (art. 286). Dlatego należy takie sprawy zgłaszać w prokuraturze.

Zwłaszcza teraz, gdy prokurator generalny zalecił szczególną ochronę ludzi oszukanych przy zakupach, pomoc im przed sądem i żądanie surowych kar dla sprawców.

Wiesława Konik specjalizująca się w prawie cywilnym i w prawie pracy.

Więcej na temat:Nie | Electronic Arts | Konik | pieniądze | zakupy

Zobacz również

  • „Odbierz nagrodę gwarantowaną!”, „Czeka na ciebie paczka!” Co kryje się za takimi SMS-ami? Dlaczego nie wolno na nie odpowiadać? Jak walczyć o swoje, gdy jednak dałaś się „złapać”? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.